Rozhovor se stavitelem tratí
Honza Potštejnský je duchovní otec celé akce a také stavitel hlavních kategorií ČP a ŽA, bývalý šéftrenér výběru dorostu i juniorské reprezentace ČR. Je tedy ten nejpovolanější na rozhovor před závodem.
Jak vlastně vznikla myšlenka pořádat tyto závody zde v Rokytnici v Orlických horách?
Zcela krátce: nebyli zájemci o pořádání ŽA,ČP na jaro 2024 ani po 3. kole výběrového řízení a měl jsem prostor historicky v záloze i s předběžnými povoleními. Do prostoru jsem jezdil od svých 12 let a hodně jsem tu zažil.
Zajímala by mě i dlouhá odpověď. Poodkryješ něco více?
Od r. 2003 jsme se SRK dorostem jezdili na zimní soustředění do školy v Rokytnici. Tratě kousek od příjemného ubytování. Mezi vánočními svátky jsme dost lyžovali, po večerech hráli hry a bavili se různými OB kratochvílemi. Tvořila se parta (M. Jirčáková, V. Müllerová, D. Kosová, A. Dusílek, ...). Oslovili mě místní sportovní nadšenci, že když děláme ten OB, tak jestli bych jim nepomohl s cyklo závodem. A od té doby už cca 18-tým rokem se každoročně jezdí Orlický Bloudil. Pětihodinový cykloscorelauf dvojic. Pořadatelé se učili, učí, ale vždy rádi akci připraví, i když není počasí nebo jsou ukradené kontroly... Jde o příjemnou partu lidí, co se chtějí bavit pohybem a různými akcemi pro jiné. Během let se několikrát sníh mezi Vánoci nedostavil. Nebo ho bylo málo. Tak jsme běhali. I na staré mapě současného závodu. A v té době mi došlo, že by stálo za pokus spojit příjemné s užitečným. Pěkný, horský terén, oprášit a na závody přitáhnout lidí z různých koutů ČR. Byli jsme zde i s JRD na lyžařském soustředění a mám dojem, že s námi na vánoce byl i současný šéftrenér mládeže, hl. rozhodčí nedělního závodu :-). Myšlenka stará cca 16let vyplouvala na povrch vždy, když jsem se objevil v Rokytnici v O.h. Po pár letech pořadatelské nečinnosti jsem se odhodlal a začal řešit předběžná povolení. Jestli je vůbec možné závody v této oblasti pořádat. PP Rokytenky a Hvězdné s možným využitím části jižní stěny Anenského vrchu. Kupodivu s tímto nebyl problém ani u SCHKO Orlické hory. Samozřejmě s určitým omezením. Tak jsem měl připraveno, že OB v prostoru by šlo. Pár dní před tím jsem jel z mapování s Honzou Pickem a došla řeč na prostory dalšího O-TOUR. O prostoru v Rokytnici jsme se bavili a celkem ho informace navnadili.
A jako když otočíš vodovodní kohoutek, začali se dít věci a nabraly nevídaný spád.
Shodou okolností se nikdo do VŘ na pořadatele hl. závodů ČSOS nehlásil. Mateřský oddíl, vedení SRK, pořádat nechtělo. Po vypsaném, neúspěšném 4.kole VŘ se nikdo na jarní dvojzávod nenahlásil. Tak jsem byl požádán SK, šuškanda funguje a někdo zjistil, že prostor mám připravený a tak zda-li by se závody nedaly nějak uspořádat.
Proběhla obhlídka prostoru, druhé kolo předběžných povolení, a zjišťování majitelů. Většinově Lesy ČR a město Rokytnice v. O h. Nebylo co řešit.
Sice se definitivní rozhodnutí o přidělení závodu táhlo ještě další 2 měsíce. Ale závody jsou tu. Z letitého pobíhání po lese na mapách z r. 1985 a pak 2001 je r. 2024 a jsme opět tady. Tréninkový prostor Ďuňdi Zuzánka opět ožívá OB životem, který občas zpestřuje místní tradice oddílu KUN - Bunkry. Mmch. Ďuňdu jsem potkal ráno, před první pořadatelskou schůzkou v Rokytnici, když tu byl za rodiči. Hned se přidal a poslechl si základní info.)))
Kdo je tedy všechno do organizace zapojen?
V pořadatelském týmu je množství skupin, které zabezpečují různé aktivity pro závod. Lidé z místního oddílu v KUNvaldu, blízký Žamberk, nedaleká Česká Třebová. (Ústí n. Orl. se účasti na pořádání vzdalo.) Tyto OB kluby doplňují lidé z Rokytnice, z pořadatelské skupiny kolem cyklozávodu Orlický Bloudil. Velkou podporou jsou jednotlivci pořádající O-TOUR a bývalí dorostenci ze SRK, kteří zde za mlada běhali. Je pořadatelem starosta, ředitel ZŠ, horská služba, zdravotník, majitel pozemků - určitě, tak i tito nám vyšli velmi vstříc a na pořádání se podílí velkou měrou. Kamarádi, místní ZŠ a Školní jídelna, hl. rozhodčí, starostové Říček, Bartošovic v O.h. a jejich hasiči, majitelé a správci pozemků, SCHKO Orlické hory... Jednotlivých lidí je celkem hodně jen ne všichni jsou OB prostředím srostlí.
Tratě jsou v tiskárně, jsi schopen něco prozradit, co závodníky čeká?
Vezmu to po ose pro výkonnostní závodníky. Nadšenec si vždy najde své a složitosti ho nezajímají, začátečník nemusí nic hrotit a zkušeňák ví své.Všem doporučuji, přečíst si pokyny. Obrnit se proti nedočkavosti a případným drobným možným problémům. Kdyby nastaly. Pořádáme takto prvně. Teď vážně.
Mít respekt z terénu, těšit se na různorodost prostoru, na záludnosti, obtížnosti, kterých tento terén nabízí dost a stavět tratě byla radost. V malé ploše je rozmanitost druhů terénu velká. Možná až překvapivě. Do mapy nelze vměstnat lokální odlišnosti. Zkušený O-běžec toto ví a začínající se obohatí. Dbát na dobrou četbu tratí, možná křížení, blízkosti kontrol svých i cizích. Vše je podle pravidel a na vzdálenosti byli HR obzvláště striktní.
Ze zkušeností dále doporučuju závodícím být pozorný, "v mapě", dočítat potřebné a důležité info z mapy, nepotřebné neřešit. Procitnout, než se pustím do lesa. V OB je krásné, že buzola funguje, když ji umím používat a vzdálenost se také dá lehce ovládnout. Když vím co dělám. Možná, kdybych radil svěřencům, tak aby se podívali na nějaké tratě z naší dílny. Stavitelé jsou 3 - Middle Anna Kovářová, Long Luděk Pilgr a oba závody ŽA, ČP jsem stavěl já. Nestavěli jsme individuálně, ale ovlivňovali jsme se. Ovšem každý stavitel má svůj rukopis. Hledající budou muset šáhnout hodně do minulosti. Tréninky RD a JRD; NZ JRD; Včp SRK- 2013; ŽA,ČP SRK-2008; (Ti co měli zkušenosti s mou tvorbou vědí, rád stavím sportovní trať se zážitkem, když to jde, i v tréninku).
Tradičně, kdo je připravený před závodem na možné situace a varianty, co by mohly během závodu nastat, bude se mu v lese lépe tvořit plán a bude mu to odsýpat. Bude nad věcí, poradí si s nástrahami připravené tratě. Tratě mají být pestré, i když je terén nudný nebo těžký. Vždy je něco, na co si dát pozor nebo kde se dá ztratit na své lepší já... Soupeře neovlivníš. Soustřeď se na sebe.
Stavitelé Včp se také činili a v tomto terénu bude proběhnutí v jakékoliv kategorii zážitkem. Samozřejmě jiným než ve skalách, či na Vysočině nebo v kopcovitém horském terénu. Je to tu jiné, ale litovat nebudete.
Jaký je tvůj odhad směrného času na klasice pro H21E, když možná někteří nejlepší závodníci budou na Jukole?
Vůbec netuším, počítal jsem, odhadoval několikrát, jaký čas by mohl být, ale pak se ozval HR a bylo po představě. Závodníkům věřím, i když vím, co je čeká. Možná překvapení mile i nemile, ale řekl bych že long bude krátký. Middle se musí vždy odpracovat. (Kdysi na MEDu měli D16 při štafetách cca 1,6km dlouhou trať v lese. Zbytek do 32' bylo po fáborcích. Taky to byla OB trať, závod. A závodník se musí vypořádat se vším. Jak s kratšími vzdálenostmi, tak k mírně delším. Jen vítěz může trénovat na hraně času vítěze; -) Ostatní o cca 10-15% více. V lese je to pro všechny stejné a chybují všichni. Někdo jen v pár vteřinách, delším oběhnutí stromů. Závod končí v cíli a o překvapení na trati v sobotu i v neděli nebude nouze.
Kdybys to měl shrnout: proč přijet do Orlických hor na závody?
Jedna ze dvou klasik v letošní sérii ŽA, ČP v hratelném příjemném a neznámém terénu; zajímavý middle, léto na horách, přívětivá lokalita, kamarádi, možnosti k výletům, vstřícní místní, podporující sportovní aktivity, kvalitní ubytování a stravování, možnosti k budoucímu návratu do lokality ať v zimě na lyže, nebo jindy na kolo, pěší turistiku, či jen toulání po místním opevnění či krásách liduprostého kraje. Díky za návštěvu závodů, přeji příjemné zážitky z prostorů a těším se na brzký návrat do místního kraje.